Guide

Tips for everyone

Czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz przy wykańczaniu/urządzaniu mieszkania?

Czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz przy wykańczaniu/urządzaniu mieszkania?

W trakcie urządzania  mieszkania często zadajemy sobie pytanie: czy jesteśmy w stanie zaaranżować przestrzeń samodzielnie czy lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty – architekta wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jako profesjonalista, dla którego planowanie układu oraz wykończenie pomieszczeń jest pracą codzienną, ma rozeznanie w trendach, produktach oraz ich cenach. Co więcej, z pewnością widział i opracowywał już wiele przestrzennych rozwiązań, dzięki czemu potrafi określić, które z nich sprawdzą się dobrze w Twoim mieszkaniu, a które spowodują więcej szkody niż pożytku. Każdy architekt wnętrz posiada również wiedzę na temat obowiązujących przepisów budowlanych oraz norm, których nieprzestrzeganie może skutkować obniżeniem funkcjonalności wnętrza, a także karami pieniężnymi czy nawet koniecznością wprowadzania kolejnych kosztownych zmian. Współpraca z architektem oznacza więc dla Klienta, przede wszystkim, oszczędność czasu i pieniędzy. Unikniemy rozmaitych błędów wynikających z niedomówień, niejasności i wdrażania niefunkcjonalnych pomysłów. W każdym przypadku od projektanta otrzymamy pełen pakiet informacji odnośnie zaplanowanych do użycia materiałów, zapotrzebowania na nie oraz kosztów z tym związanych. To z kolei pozwoli nam dostosować projekt do posiadanego budżetu oraz jeżeli to potrzebne, podzielić realizację na etapy. Zawsze istnieje również możliwość zlecenia architektowi nadzoru nad realizacją projektu co zabezpiecza nas nie tylko przed błędami logistycznymi, ale gwarantuje, że doświadczone oko wyłapie potencjalne błędy wykonawców. Wymienione korzyści będą mieć szczególnie znaczenie dla osób, które stoją przed koniecznością zainwestowania w aranżację wnętrz tzw. „trudnych”, np. o skomplikowanych kształtach, nietypowych gabarytach czy tych, wymagających zmian układów pomieszczeń.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy architekt wnętrz podoła powierzonej mu pracy? Czy opracowana koncepcja będzie zgodna z naszym stylem życia, preferencjami, sugestiami? Czy będzie ona spełniała nasze potrzeby pod kątem funkcjonalnym? Mówiąc prosto – czy będziemy się w tym urządzonym mieszkaniu czuli jak „u siebie”? Obawy te nie są uzasadnione, ponieważ współpraca z projektantem jest zawsze procesem, w który każdy Inwestor zostaje zaangażowany. Począwszy od rozmów na temat ogólnej wizji, a skończywszy na akceptacji wybranych materiałów. Gwarancją satysfakcji są wizualizacje przestrzeni, które architekt wykonuje, wirtualne symulacje naszych wizji pozwalają na bieżąco nadzorować prace nad projektem i dokonywać w nim korekt. Jednocześnie, dzięki wiedzy i doświadczeniu projektant szybko opracuje dla nas dobór materiałów i mebli, ponieważ znając produkty dostępne na rynku jest w stanie wyłonić opcje najbardziej dla nas optymalne, tak pod względem estetycznym, jak i z odpowiedniej półki cenowej.

Podsumowując: współpraca z architektem wnętrz to inwestycja w dobrze zaplanowaną przestrzeń mieszkania, domu czy lokalu. Koszty projektu zwracają się już na etapie realizacji, gdzie odpowiednio opracowany projekt i harmonogram prac ma kluczowe znaczenie w sprawnym przeprowadzeniu całego wykończenia, bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających, między innymi, z nagłych zmian. Jednak prawdziwe korzyści odkrywamy dopiero z czasem, gdy możemy przez lata cieszyć się dobrze zakomponowaną, funkcjonalną i estetyczną przestrzenią. Mieszkaniem, gdzie chętnie i z nieukrywaną dozą przyjemności spędzamy czas.

I jeszcze jeden aspekt przemawiający za skorzystaniem z pomocy profesjonalisty przy wykańczaniu/urządzaniu mieszkania, o którym nie zawsze myślimy, a który może mieć dla nas znaczenie w przyszłości. Mowa o sprzedaży mieszkania. Oferty w serwisach nieruchomościowych z dopiskiem „od architekta” przyciągają o wiele więcej odsłon niż te, które takowym fachowym wsparciem nie moga się poszczycić. Agenci nieruchomości przyznają, że mieszkania zaprojektowane przez architekta cieszą się większym zainteresowaniem, a sprzedający jest w stanie uzyskać za nie wyższą cenę. Warto zatem, spojrzeć także na usługę projektowania wnętrz jak na inwestycję.

 


 

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

See more
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
hide