Guide

Tips for everyone

Jak kupić mieszkanie inwestycyjne krok po kroku?

Jak kupić mieszkanie inwestycyjne krok po kroku?

Czy to się opłaca?

Wybór mieszkania inwestycyjnego wydaję się bardzo atrakcyjną formą inwestycji, i to z kilku powodów. Przede wszystkim, inwestujący liczy na zwrot z najmu, długofalowe zyski z lokalu, a także wiąże z zakupem plany na przyszłość. Chodzi tu, przede wszystkim, o zabezpieczenie na starość czy przekazanie mieszkania w przyszłości dorosłym dzieciom lub wnukom. Inwestycje tego typu są tym bardziej atrakcyjne, im bardziej rosną ceny mieszkań. Wedle wyliczeń developerów rentowność najmu w Polsce wynosi obecnie 5,28 proc, zaś w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach może sięgnąć 6, a nawet więcej procent. Zanim jednak dokonamy podobnej inwestycji, musimy wiedzieć, że choć jest to dość pewna forma oszczędzania i pomnażania pieniędzy, to zwraca się bardzo długo. Szacunkowo miesięczny czynsz, to około 0,5% początkowej wartości nieruchomości. Teoretycznie więc mieszkanie kupione pod wynajem zwróci się po 16-17 latach. Jednak w trakcie użytkowania mieszkania, będziemy zmuszeni do wykonywania koniecznych remontów, a także ponoszenia opłat za ubezpieczenie. W praktyce czas zwrotu może się wydłużyć nawet do dwudziestu lat.

Pierwsze kroki w inwestycji

Planując zakup mieszkania pod inwestycję powinniśmy, przede wszystkim, określić grupę docelową, do której kierować będziemy informacje z propozycją wynajęcia mieszkania. Najpopularniejszą grupą są oczywiście studenci. To wdzięczny target, o ile oczywiście mieszkamy w mieście, które może pochwalić się ośrodkiem uniwersyteckim. Innym targetem mogą być imigranci, zwłaszcza z Ukrainy lub Indii. Mniej popularne grupy docelowe to rodziny z dziećmi, turyści i pracownicy stali. Każda z tych grupa ma swoje wymagania co do lokalu, który wynajmują. Studenci poszukują głównie mieszkań z oddzielnymi pokojami. Interesuje ich szybki dojazd na uczelnie i większe mieszkania powyżej dwóch pokoi. Rzadko bowiem wynajmują mieszkanie samodzielnie. Podobne wymagania mają imigranci, tu jednak kluczowym argumentem jest cena wynajmu. Rzadko przebywają w ciągu dnia w wynajętych mieszkaniach, więc sama infrastruktura ich nie interesuje.

Określając grupę docelową możemy określić lokalizacje, w której nabędziemy mieszkanie. Wystrzegajmy się jednak mieszkań, które położone są na terenach zalewowych czy w miejscu, które jest fatalnie skomunikowane z resztą miasta, a także w tak zwanych kiepskich dzielnicach, które pełne są mieszkań socjalnych. Nie warto też inwestować środków finansowych w stare, zwłaszcza zabytkowe budynki. Bezpośrednio przed zakupem powinniśmy też zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzeni.

Kwestie prawne i finansowe

Powinniśmy się wystrzegać tych nieruchomości, które obarczone są jakimś problemem prawnym. Tego typu niespodzianki występują zazwyczaj przy kupowaniu mieszkań na rynku wtórnym. Dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto dokładnie sprawdzić całą historię mieszkania i upewnić się, że w żaden sposób nie jest ono obciążone długami. Powinniśmy także dokładnie przeanalizować inwestycje pod kątem finansowym. Wyliczyć przychody, jakie możemy mieć z wynajmu tego mieszkania i dokładnie oszacować koniecznie koszty, które będziemy zmuszeni ponieść. Nie żałujmy pieniędzy na specjalistów. Tylko ekipa remontowa, odpowiednio wyceni nam wartość remontu. Sam zakup powinien odbywać się wyłącznie u notariusza. Ten sprawdzi dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji i upewni się, że wszystko jest przeprowadzone zgodnie z prawem. Już po zakupie zainteresuj się ofertą agentów ubezpieczeniowych. Mieszkanie musi być ubezpieczone, a jeśli decydujesz się na wynajem studentom oraz pracownikom sezonowym, to powinieneś ubezpieczyć je w jak najszerszym zakresie. Oczywiście koszt ubezpieczenia musi być wliczony w koszty związane z wynajęciem mieszkania.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

See more
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
hide