Guide

Tips for everyone

Wykończenie mieszkania – krok po kroku

Wykończenie mieszkania – krok po kroku

Zakupiliśmy wymarzone mieszkanie. Po czasie oczekiwania odebraliśmy klucze i chcielibyśmy jak najszybciej się do niego wprowadzić. Zrozumiałe. Każdy kto marzył o swoim M2 i je zakupił, był w podobnej sytuacji. Jednak pozostaje jeszcze kwestia wykończenia. Im szybciej i sprawniej tego dokonamy, tym szybciej zamieszkamy w naszym wymarzonym mieszkaniu. Podpowiadamy jak krok po kroku sprawnie wykończyć nowe lokum. 
 

Jeszcze przed odbiorem


Nad koncepcją wykończenia mieszkania warto zastanowić się jeszcze przed odbiorem kluczy od dewelopera. Im wcześniej zbierzemy niezbędne informacje, zaplanujemy co i jak chcemy zrobić, tym łatwiej wynegocjujemy warunki umowy, stawki i terminy z wykonawcami, którzy nasze cztery kąty będą wykańczać. W teorii wiele prac możemy wykonać samodzielnie, jednak praktyka pokazuje, że najkorzystniejszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę późniejszy komfort użytkowania mieszkania, jak też jakość wykonanych prac, jest zaproszenie do współpracy projektanta wnętrz i profesjonalnej ekipy budowlano-wykończeniowej.

Zatrudnienie projektanta pozwoli nam na 100-procentowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni, w sposób bardziej ekonomiczny niż moglibyśmy sobie wyobrazić, a już na pewno, sami tą przestrzeń zaaranżować. Musimy mieć świadomość, że profesjonalista nierzadko „widzi więcej”, „czuje przestrzeń” i jest w stanie dostrzec w naszym mieszkaniu możliwości, które nam najpewniej by umknęły. Projekt, który wyjdzie spod ręki projektanta wnętrz, ułatwi pracę ekipie wykończeniowej, ale także pozwoli nam precyzyjnie określić koszty wykończenia. Nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie i naszych nerwach.  

A co po odbiorze mieszkania

 

Po odbiorze kluczy zaczynamy od rozplanowania dodatkowych ścian, jeśli oczywiście widzimy potrzebę ich posiadania, sprawdzamy plan instalacji elektrycznej, aby ocenić czy potrzebujemy większej ilości podłączeń pod gniazdka, lampy, wejścia na linię telewizyjną czy internetową. Warto upewnić się także, czy rozplanowane podłączenia hydrauliczne są dla nas wystarczające. Ekipa wykończeniowa powinna również sprawdzić mieszkanie pod katem konstrukcyjnym oraz stanem ogólnym budynku. Pamiętajmy też o ocenie stanu drzwi zewnętrznych, tak zwanych wejściowych oraz okien, a także o sprawdzeniu, czy właściwie zostały podłączone linie energetyczne oraz urządzenia wodno-kanalizacyjne. 

Kolejnym etapem jest wstawienie drzwi wewnętrznych, wykończenie podłogi i ostateczne rozplanowanie instalacji elektrycznej. Następnie przychodzi czas na ściany, tu mowa o szpachlowaniu i wygładzaniu. Na tym etapie powinniśmy już wykańczać łazienki, czyli kłaść płytki oraz zacząć pracować nad podłogami (panele, deski podłogowe, parkiety, płytki etc.).

Dotarliśmy do finału

 

Nadszedł czas na wielki finał: pomalowanie całego pomieszczenia. Gdy to jest skończone możemy instalować oświetlenie a także wykonać, o ile są potrzebne, drobne poprawki. Tu zazwyczaj, praca ekipy wykończeniowej dobiega końca.

Umeblowanie to kolejny krok, z którym już w 100% poradzimy sobie sami, ale warto rozważyć współpracę z projektantem także i w tym miejscu naszej przygody z wykończeniem mieszkania. Projektant, na pewno, podsunie nam wiele ciekawych pomysłów na aranżację, pomoże wybrać styl pasujący do nas i naszych wymarzonych czterech ścian.

Pozostaje już tylko się wprowadzić i wygodnie mieszkać! 

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

See more
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
hide