Wzrost cen mieszkań – czym jest podyktowany?
W ciągu ostatnich kilku lat światowa gospodarka przeżyła kilka wstrząsów, które zachwiały nią w posadach i wpłynęły niemal na wszystkie aspekty funkcjonowania. Wysokie ceny mieszkań na przestrzeni lat to przede wszystkim zasługa klasycznego mechanizmu – wysokiego popytu i zmniejszonej podaży. W czasach przed pandemią obserwowano trend bardzo niskich stóp procentowych, dzięki którym wiele osób nabywało zdolności kredytowej i było bardziej skłonnych do zakupu własnego M – to napędzało chęć kupna. Wzrost cen nastąpił również na skutek pandemii, która zapoczątkowała kryzys finansowy. Obecnie, pod koniec 2023 roku, na skutek rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% ponownie podniosło się zainteresowanie inwestorów nabyciem nieruchomości na własność. Niemały wpływ na wzrost cen mieszkań mają także takie czynniki jak rosnące ceny zakupu gruntów oraz coraz większy ich deficyt w centrach dużych miast. Rosnące ceny materiałów budowalnych ale przede wszystkim koszty pracy wynikające z ciągle wysokiego poziomu inflacji.
Ile kosztuje metr kwadratowy w Krakowie?
Należy pamiętać, że wszelkie informacje na ten temat bardzo szybko się dezaktualizują. Na grudzień 2023 roku średnia cena metra kwadratowego w grodzie Kraka wynosi 13 236 złotych. Od początku tego roku urosła ona zatem o 24,8%, a tylko w ciągu poprzedniego miesiąca – o 3,28%. Warto wiedzieć, że jest to jedno z najdroższych miast w Polsce do życia. Osoby, którym zależy na tym, aby tu zamieszkać lub zakupić lokum na cele inwestycyjne muszą się zatem liczyć ze sporymi wydatkami. Wzrost cen nieruchomości jest jednak zjawiskiem całkowicie normalnym, zważywszy na to, co dzieje się ostatnio w światowej gospodarce, dlatego nikogo nie powinien on szokować.
Wzrost cen mieszkań na przestrzeni ostatnich 4 lat
Aby lepiej uświadomić sobie, jak różne globalne wydarzenia mają wpływ na możliwości zakupienia przez nas nieruchomości, warto przejrzeć wykresy obrazujące, jak zmieniał się ten parametr na przestrzeni ostatnich 4 lat. W kwietniu 2019 roku w Krakowie za metr kwadratowy płaciło się średnio 7763 złote, podczas gdy obecnie jest to 13 326 złotych. Co ciekawe, spory wzrost nastąpił w połowie 2023 roku – czyli od momentu, gdy wystartował rządowy program Pierwsze Mieszkanie połączony z Bezpiecznym Kredytem 2%, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wzrost cen mieszkań jest zatem najbardziej uzależniony od popytu, za którym podaż często nie nadąża.
Jakie są prognozy na ceny mieszkań na kolejne lata?
Analitycy jednoznacznie wskazują, że w 2024 roku nie ma się co spodziewać spadku cen nieruchomości, a wręcz przeciwnie – może nastąpić dalszy wzrost cen mieszkań. Na przestrzeni lat widać bardzo wyraźnie, jakiego rzędu są to kwoty. Bardzo trudno jest prognozować, co jeszcze wydarzy się w najbliższych latach, a nawet miesiącach. Wojna w Ukrainie czy konflikt palestyńsko-izraelski pokazały nam, jak dynamicznie zmienia się sytuacja z miesiąca na miesiąc.
Czy opłaca się dziś kupować mieszkanie?
Osoby, które planują zakup swojego własnego M lub dokonanie inwestycji, powinny zdecydowanie się z tym pospieszyć. W związku z tym, że w przyszłości prognozuje się dalszy wzrost cen nieruchomości, należy zawsze być na bieżąco z tymi obowiązującymi w danym miesiącu. Wciąż jednak nabycie mieszkania, nawet po wysokiej stawce, jest opłacalne, ponieważ jest to rynek, na którym zwykle się nie traci w perspektywie kolejnych lat.
Firma Bryksy jest czterokrotnym zdobywcą Nagrody Złotego Sokoła.
Zobacz więcej