Guide

Tips for everyone

Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę?

Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę?

Przeprowadzka wszystkich swoich rzeczy to nie lada wyzwanie, nie jednemu potrafi to spędzić sen z powiek. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy jak dużo mamy różnych szpargałów i dobytku, dopóki nie staniemy przed koniecznością ich spakowania. Trzeba zaplanować wtedy co i jak spakujemy, w co się spakujemy, jak to przewieziemy, aby nic nie zostało uszkodzone. Często do rzeczy drobnych, które możemy spakować w pudła, dochodzą meble i wyposażenie. Trudo zatem się dziwić, że przeprowadzki są uznawane za moment bardzo stresujący. Nie oznacza to jednak, że zmiana miejsca zamieszkania jest zadaniem, które przerasta możliwości zwykłego śmiertelnika. Jest kilka trików, dzięki którym przeprowadzka może stać się mniej przerażająca a nawet przyjemna. Oto kilka z nich.

O przeprowadzce nie można myśleć w kategoriach działania, które potrwa jeden dzień. Jeśli ktoś ma takie podejście, będzie musiał później wszystko robić bardzo chaotycznie, a w rezultacie i tak skończy się uszkodzeniem czy zgubieniem czegoś, co jest dla nas ważne lub, i to najczęściej, opóźnieniami w planowanej przeprowadzce. Przeprowadzka to proces, jest więc czymś, co trwa. Jeśli znamy datę opuszczenia naszego dotychczasowego lokum bądź też mamy już umówioną firmę transportową to świetnie, bo mamy tzw. deadline, do którego wszystko powinno być przygotowane. Mamy zatem konkretny przedział czasu, w którym powinniśmy sobie wszystko rozplanować.

Do tego momentu warto systematycznie pozbywać się zbędnych rzeczy, których w każdym domu jest zwykle mnóstwo. Tak aby nie przeprowadzać się ze śmieciami. Produkty można wyrzucać lub oddawać innym, w zależności od ich stanu i swojej woli. Systematycznie też wyjadajmy produkty żywnościowe. Wiadomo, że niektóre z nich kupuje się na bieżąco, ale wcześniej można na przykład wyjeść rzeczy z zamrażalnika. Z wyprzedzeniem warto też ustalić plan pakowania. Zaczyna się zawsze od tych rzeczy, które nie są niezbędne na co dzień. Kończymy zaś na tych, których używa się codziennie, albo wiemy że będą nam jeszcze potrzebne przed transportem.

Jedna z najważniejszych rzeczy to zaopatrzenie się w odpowiednią ilość kartonów i grubych siatek – w coś przecież dobytek musimy spakować. Najlepsze kartony to takie z otworami – wygodne do noszenia. Można je z łatwością kupić, nawet przez Internet. Zawsze tez znajdą się w domu kartony po sprzęcie AGD i RTV i one zazwyczaj są strzałem w dziesiątkę – bo są grube i wytrzymałe. Kupmy także worki próżniowe na pościel (takie, gdzie powietrze odsysamy odkurzaczem). Zazwyczaj pościel zajmuje bardzo dużo miejsca a i kwestia jej czystości jest ważna. A spakowana próżniowo będzie i czysta i zajmie bardzo mało miejsca.  

Zaczynając pakowanie trzymajmy się jednego ustalonego schematu/planu. Najlepiej nie mieszać rzeczy z różnych pomieszczeń, aby później mieć ułatwione ich rozpakowywanie i rozkładanie. Czyli rzeczy z kuchni nie wkładamy do pudła z tymi z salonu, a rzeczy z sypialni nie wkładamy razem z rzeczami z łazienki etc.

Warto ustalić sobie plan pakowania. Najlepiej zaczynać od książek i dokumentów, od rzeczy, które nie są nam potrzebne, od razu, na tzw. pierwszy rzut. Do takich zaliczamy: zapasową pościel, narzędzia, sezonowe ubrania etc.  

O czym jeszcze należy pamiętać aby potem nie żałować przy rozpakowywaniu:

Na zapakowanych kartonach nalepmy etykiety, żeby wiedzieć co jest w środku. Podpisane kartony to gwarancja odnalezieniu się w natłoku wszystkich pudeł.  Ułatwi to także transport, gdyż będzie wiadomo na co szczególnie uważać oraz gdzie, który karton ma trafić, np.: salon, kuchnia, łazienka.

Ubrania warto pakować razem z wieszakami. Dobrym pomysłem jest też pakowanie ich poskładanych do kartonów czy siatek, zamiast wkładać je byle jak. Później będzie je można wyjąć i od razu włożyć do szafy lub zawiesić. 

Rzeczy do sprzątania zostawmy na sam koniec, ponieważ prawdopodobnie trzeba będzie po sobie posprzątać. 

Rzeczy trzeba pakować w odpowiedni sposób – w zależności od ich wielkości, materiału i wartości. Warto więc zaopatrzyć się nie tylko w kartony, ale i folię bąbelkową oraz papier. Do pakowania szklanych rzeczy przydadzą nam się także stare gazety.

Dobrym pomysłem jest także spakowanie bagażu podręcznego – jedną lub dwie walizki, w których umieszczamy tylko niezbędny ekwipunek. Co to będzie? Niezbędne kosmetyki, kilka podstawowych ubrań, ładowarka do telefonu, słuchawki, sztućce, talerzyk i kubek etc.

 

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

See more
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
hide