Poradnik

Porady dla każdego

Bezpieczny kredyt 2% - wybierz mieszkanie już teraz!

Bezpieczny kredyt 2% - wybierz mieszkanie już teraz!

​​​Zakup własnego mieszkania to spory wydatek, który bardzo często przekracza możliwości finansowe zwłaszcza młodych osób. Rządowy projekt programu bezpieczny kredyt 2% ma z założenia pomóc w zakupie własnego mieszkania. Jakie warunki trzeba spełnić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Kto może wziąć udział w programie ,,bezpieczny kredyt 2%’’?

Na kredyt hipoteczny z dofinansowaniem od państwa mogą liczyć osoby spełniające określone warunki. Jednym z nich jest wiek – dopłaty przysługują wyłącznie osobom do 45. roku życia, które nie mają i nie miały nieruchomości, ani spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Zgodnie z założeniami programu, kredyt na nieruchomość przysługuje, więc osobom kupującym po raz pierwszy w życiu. Jeśli chodzi o dopłatę to starać się mogą single, małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, przy czym warunek wieku musi spełniać jedno z nich. Wymienione wyżej warunki musi spełnić tylko jedno z nich. Kredytobiorca musi mieć oczywiście odpowiednią zdolność kredytową, może mieć udział w odziedziczonej nieruchomości, o ile nie przekracza 50%. 

Wysokość kredytu w ramach programu bezpieczny kredyt 2%

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między średnim oprocentowaniem nowo udzielanych kredytów o stałej stopie, skorygowanego o marżę banku, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Ma ona przysługiwać przez okres 10 lat. Kredyt z dofinansowaniem w ramach projektu rządowego programu bezpieczny kredyt 2% nie może przekraczać 500 000 zł dla jednej osoby i 600 000 zł dla małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka. Wkład własny nie może przekroczyć 200 000 zł. W praktyce oznacza to, że korzystając z projektu programu bezpieczny kredyt 2% nie można kupić nieruchomości, której cena przekroczy 800 000 zł, a 700 000 zł w przypadku jednego kredytobiorcy. Nie ma natomiast ograniczeń, jeśli chodzi o cenę za mkw nieruchomości.  Już teraz można znaleźć mieszkania spełniające warunki programu rządowego. Takie mieszkania są dostępne w ramach realizowanej w Rzeszowie przez Bryksy inwestycji – KWADRAT. Nie ma potrzeby odwlekać decyzji o zakupie mieszkania, można wybrać mieszkanie już dziś! Decydując się teraz na wybór mieszkania zyskuje się swobodny wybór, czas na uzyskanie finansowania oraz gwarancję ceny.

W jakiej sytuacji traci się prawo do dopłat?

Zgodnie z założeniami projektu programu bezpieczny kredyt 2% istnieją pewne sytuacje, w których dopłata do kredytu hipotecznego może zostać utracona. Stanie się tak, jeśli osoba korzystająca ze wsparcia sprzeda, wynajmie lubi kupi innego mieszkanie. Wówczas nie tylko straci się prawdo do dopłat, ale też będzie trzeba zwrócić środki otrzymane. 

Bezpieczny kredyt 2% ma być dostępny od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2027 roku.

Już dziś możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową z naszymi zaufanymi doradcami kredytowymi: 

Rzeszów

Phinance S.A.
Michał Kieras
tel. 793 335 335
email: michal.kieras@phinance.pl

Kraków

Private Brokers

Małgorzata Kowalska

tel. 881 405 070 

email: malgorzata.kowalska@pbrokers.pl

 

*Informacja została przygotowana na podstawie materiałów marketingowych opublikowanych na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt, dostęp: 3.04.2023 r. Ustawa wprowadzająca program Bezpieczny Kredyt 2% jest w trakcie prac legislacyjnych, ostateczne zasady programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą ulec zmianie.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj