Poradnik

Porady dla każdego

Eko trendy w budownictwie i wykończeniu mieszkania

Eko trendy w budownictwie i wykończeniu mieszkania

Ekologia to modny temat, ale podejście eko jest czymś więcej niż tylko samą modą. To, przede wszystkim, zdroworozsądkowy sposób traktowania naszej życiowej przestrzeni. Otoczenie, w którym żyjemy to głównie obszary zurbanizowane – budynki i przestrzeń miejska. To w miastach żyje największa część ludności, a trend ten, zgodnie z prognozami, nie tylko się utrzyma, ale i znacznie wzrośnie. Coraz więcej ludzi będzie migrować do miast, głównie za pracą.      

Przestrzeń miejska będzie więc z każdym rokiem coraz mocniej eksploatowana, a co za tym idzie, ekologia w sposób płynny wejdzie, i na całe szczęście już zaczęła wchodzić , do budownictwa i standardów stosowanych przy wykańczaniu mieszkania. Działania proekologiczne nie są oczywiście nowością. W Polsce od dawna przepisy prawa budowlanego zaostrzają normy efektywności energetycznej dla nowych inwestycji, także tych mieszkalnych. Plany dotyczące wymuszania neutralności energetycznej budynków, ich pasywności, zostały na razie odłożone, co nie oznacza, że nie wymaga się odpowiednich efektów. Dzięki temu okazuje się, że rozwiązania takie jako kolektory słoneczne czy pompy ciepła są w stanie zupełnie wyeliminować klasyczne kotły węglowe czy gazowe.

Popularne rozwiązania z obszaru eko:

- Panele fotowoltaiczne, które przetwarzają światło słoneczne w energię elektryczną, bez emisji  szkodliwych produktów ubocznych (np. CO2);

- Powietrzne pompy w budynkach – bardzo efektywne i ekologiczne systemy ogrzewania budynków. Zasada ich działania polega na tym, że używając powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła, transportują je do obiegu wewnętrznego;

- Energooszczędne układy budynków, czyli zwarta bryła budynku, w którym znajduje się jak najmniej ścian zewnętrznych;

- Przeszklenia ścian zewnętrznych i drzwi zapewniające doświetlenia wszystkich części, także komunikacyjnych;

- Oświetlenie LED, które zapewnia oszczędności w zużyciu energii;

- Zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe - zmniejszają zużycie wody oraz energii niezbędnej do podgrzewania;

- Listwy zasilające z wyłącznikami stand-by, które redukują zużycie prądu.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj