Poradnik

Porady dla każdego

Jak radzić sobie z upałami w mieszkaniu? Sprawdzone sposoby na schłodzenie pokoju

Jak radzić sobie z upałami w mieszkaniu? Sprawdzone sposoby na schłodzenie pokoju

W letnie dni wiele osób boryka się z problemem zaduchu i upału w mieszkaniach. Wysokie temperatury są nie tylko uciążliwe – mogą również negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Na szczęście istnieje szereg sprawdzonych metod na chłodzenie pokoju latem, niezależnie od tego, czy posiadasz klimatyzację, czy nie. Dowiedz się, jak przetrwać upały i poznaj skuteczne sposoby na schładzanie powietrza w domu.

Klimatyzacja stacjonarna lub przenośna

Najskuteczniejszym sposobem na chłodzenie mieszkania jest oczywiście klimatyzacja. Jeśli masz możliwość oraz budżet na zainstalowanie stacjonarnego systemu chłodzącego, warto rozważyć tę opcję. Jeżeli jednak nie chcesz inwestować w drogą instalację, możesz zdecydować się na zakup mobilnego klimatyzatora, który również pomoże uchronić się przed upałami. Przenośne jednostki są łatwe do przenoszenia z pokoju do pokoju, nie zajmują wiele miejsca i zapewniają wydajne schładzanie powietrza w krótkim czasie.

Sposoby na upał w mieszkaniu bez klimatyzacji

Jeśli z różnych powodów nie bierzesz pod uwagę stacjonarnej ani przenośnej klimatyzacji, możesz skorzystać z wielu alternatywnych sposobów na upały. Poniżej prezentujemy przegląd skutecznych metod, które bez problemu wdrożysz od zaraz, by przetrwać okres najwyższych temperatur.

Wietrzenie pomieszczeń

Jednym z najprostszych sposobów na chłodzenie pokoju latem jest jego regularne wietrzenie. Wczesnym rankiem i późnym wieczorem otwórz okna i drzwi, aby wpuścić chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Pamiętaj jednak, by je zamknąć, gdy temperatura zaczyna wzrastać.

Otwieranie okien na noc

Jeżeli po zachodzie słońca na dworze jest chłodniej niż w pokoju, warto otworzyć okna na noc, aby ochłodzić pomieszczenia. Polecamy jednak zainstalować moskitiery, które pomogą uchronić się przed komarami, muchami oraz innymi nieproszonymi gośćmi.

Wentylatory w pomieszczeniach

Mechaniczna wentylacja jest świetnym narzędziem pozwalającym na schładzanie powietrza w mieszkaniu. Nawet najprostszy wentylator stacjonarny lub biurkowy, wymuszając przepływ powietrza, pomoże przetrwać w upalne dni i sprawi, że odczujesz wyraźną, natychmiastową ulgę. Pamiętaj jednak, aby stale nie przebywać w pobliżu pracującego urządzenia.

Nawilżacz powietrza

Wysoka wilgotność powietrza może sprawiać, że czujemy się bardziej przytłoczeni upałem. Nawilżacz pomaga przetrwać upały, utrzymując odpowiedni poziom wilgoci w pokojach. Czyste, odpowiednio nawilżone powietrze ułatwia oddychanie, zmniejsza podrażnienia błon śluzowych i pozwala złagodzić dyskomfort powodowany przebywaniem w wysokiej temperaturze.

Rolety zewnętrzne

Kolejnym sposobem na to, jak przetrwać upały w mieszkaniu, jest instalacja rolet zewnętrznych. Montowane na zewnątrz okien, skutecznie blokują promienie słoneczne przed dotarciem do pokoju i pozwalają całkowicie zaciemnić wnętrze. Roleta tworzy także barierę oddzielającą żar od szyb okiennych, ograniczając ich nagrzewanie i przekazywanie ciepła do wewnątrz. Atutem takiego rozwiązania jest też łatwe sterowanie nasłonecznieniem pomieszczeń, pozwalające uchronić się przed upałami.

Białe zasłony na okna

Jeśli nie masz rolet zewnętrznych, białe zasłony na oknach ułatwią Ci chłodzenie pokoi latem, z uwagi na zdolność bieli do odbijania promieni słonecznych. Jeśli w ciągu roku używasz przesłon przyciągających słońce w ciemniejszych kolorach, w sezonie letnim zmień je na jaśniejsze. To sprawdzony i niedrogi sposób na upały w mieszkaniach, pozwalający zmniejszyć zaduch w pokojach.

Rośliny też mogą pomóc

Ciekawą metodą na walkę z wysokimi temperaturami są także kwiaty doniczkowe, które nie tylko udekorują Twoje wnętrze, ale również pomogą w schładzaniu powietrza. Rośliny takie jak bluszcz czy dracena, ustawione blisko okien, działają niczym dodatkowa warstwa izolacji cieplnej. Pomagają uchronić mieszkanie przed promieniami słonecznymi, co z pewnością przyczyni się do obniżenia temperatury i ułatwi chłodzenie pokoju dziennego lub sypialni.

Chłodzące panele w suficie podwieszanym

Jednym z innowacyjnych sposobów na to, jak uchronić się przed upałem w mieszkaniu, są panele chłodzące montowane w podwieszanych sufitach. Zostają wyposażone w zamaskowany system krążenia wody o odpowiednio niskiej temperaturze. W pomieszczeniu zachodzi nieustanna cyrkulacja, a schłodzone powietrze jest wydmuchiwane z paneli i rozprowadzane równomiernie po całym pokoju, co skutkuje odczuwalnym uczuciem chłodu. Takie rozwiązanie jest praktycznie niewidoczne, co pozwala zachować estetyczny wygląd wnętrza. Z kolei wygodne sterowanie za pomocą termostatu ułatwia dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Jak przetrwać upały w mieszkaniu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Upalne temperatury mogą być uciążliwe, a w skrajnych przypadkach – niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście istnieje wiele metod na schładzanie powietrza w pomieszczeniach. Jesteśmy przekonani, że powyższe sposoby na upał w mieszkaniu pomogą Ci uchronić się przed gorącem i zadbać o komfort termiczny w pokojach, nawet bez klimatyzacji. Pamiętaj także o regularnym nawadnianiu organizmu w czasie gorączek. Pij dużo wody i unikaj produktów, których spożywanie może prowadzić do odwodnienia.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj