Poradnik

Porady dla każdego

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Zakup lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym to proces, który składa się z wielu etapów. Jednym z nich jest odbiór mieszkania od dewelopera, stanowiący kluczowy moment w procesie kupna lub wynajmu nieruchomości. Warto przygotować się do niego odpowiednio wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z późniejszymi naprawami i kosztami. W tym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę i co dokładnie sprawdzić przy samodzielnym odbieraniu nieruchomości.

Odbiór techniczny mieszkania – jaki jest jego cel?

Formalność, która ma na celu potwierdzenie, że deweloper wykonał zgodnie z umową swoje zobowiązania i przekazał nieruchomość do użytku – tak w skrócie brzmi odpowiedź na pytanie, czym jest odbiór mieszkania i jaki jest jego cel. Podczas tej procedury sprawdzane są m.in. powierzchnia, instalacje oraz urządzenia znajdujące się w mieszkaniu, jeśli zostało ono wykończone pod klucz. Pozytywny wynik kontroli, potwierdzony stosownym protokołem jest jednym z podstawowych warunków ważności umowy kupna lub najmu nieruchomości.

Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera – czy to możliwe?

Z formalnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabywca wykonał przegląd lokalu bez udziału projektanta, wykonawcy czy inspektora nadzoru. Choć wymaga to wiedzy i doświadczenia w zakresie budownictwa oraz znajomości wymagań stawianych deweloperom przez przepisy prawa, samodzielny odbiór mieszkania jest jak najbardziej możliwy. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, aby w trakcie sprawdzania poszczególnych elementów nie pominąć żadnych istotnych detali.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania i co wziąć ze sobą?

Już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej warto zwrócić uwagę na wszelkie klauzule dotyczące procedury odbierania nieruchomości oraz ustalenia dotyczące usterek i ewentualnych napraw. W dniu inspekcji warto mieć pod ręką umowę oraz dokumenty dotyczące lokalu, takie jak projekt architektoniczny czy dokumentacja techniczna instalacji. Przydatne będą także podstawowe akcesoria, takie jak:

•     miarka zwijana,

•     próbnik elektryczny,

•     latarka,

•     zestaw oprawek i żarówek,

•     kątownik budowlany.

Na co zwrócić uwagę, odbierając lokal od dewelopera?

Odbierając nieruchomość, warto dokładnie przyjrzeć się każdemu detalowi, aby upewnić się, że wykonanie jest w pełni zgodne z zapisami umowy oraz naszymi oczekiwaniami i wymaganiami. Zatem co sprawdzić przy odbiorze mieszkania i na co przyszły właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę?

Pomiar powierzchni mieszkania

Pierwszym ważnym elementem samodzielnej inspekcji technicznej lokalu jest pomiar jego powierzchni. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, powierzchnia użytkowa powinna być podana w umowie deweloperskiej oraz w dokumencie powykonawczym. Warto sprawdzić, czy podana wartości zgadzają się z rzeczywistymi wymiarami. Ewentualne różnice nie powinny przekraczać 3%.

Sprawdzenie ścian i podłóg

Podczas samodzielnego odbierania nieruchomości warto również dokładnie przyjrzeć się ścianom i podłogom. Pozwoli to upewnić się, że kąty pomiędzy nimi są proste, a wszystkie piony i poziomy wykonane zostały zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Należy zwrócić uwagę na ewentualne rysy, ubytki tynków czy wgniecenia, szczególnie jeśli mieszkanie zostało już wykończone przez dewelopera.

Kontrola instalacji

Kolejnym punktem na liście rzeczy do oceny jest stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy gazowej. Za pomocą próbnika trzeba sprawdzić, czy wszystkie gniazdka i włączniki są w dobrym stanie i działają prawidłowo. W przypadku wody oraz kanalizacji warto upewnić się, że nie ma żadnych przecieków, a odpływy w mieszkaniu nie są zablokowane. Jeśli mieszkanie jest zasilane gazem, warto zapewnić sobie pomoc specjalisty, który zbada, czy instalacja jest szczelna i sprawna.

Kontrola szczelności oraz stanu okien i drzwi

Planując odbiór mieszkania i zastanawiając się, na co zwrócić uwagę, nie można pominąć okien oraz drzwi. W przypadku skrzydeł okiennych należy sprawdzić ich szczelność, płynne zamykanie i otwieranie, a także prawidłowość montażu. Te same czynności powtarzamy przy drzwiach, kontrolując dodatkowo poprawne działanie zamków.

Odbiór piwnicy, komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego

Warto pamiętać o tym, że jeśli do lokalu przypisane są także inne pomieszczenia, również do nich trzeba zajrzeć podczas samodzielnego odbierania lokalu od dewelopera.

1.   W przypadku piwnicy warto sprawdzić, czy w pomieszczeniu nie ma wilgoci, grzybów czy pleśni. Należy również skontrolować oświetlenie i wydajność wentylacji.

2.   Komórkę lokatorską sprawdzamy pod kątem wymiarów, kształtu oraz zabezpieczenia drzwi i okien.

3.   Jeśli do mieszkania przynależy samodzielne miejsce parkingowe, warto je zmierzyć oraz dokładnie obejrzeć, upewniając się, że zapewnia łatwy i bezpieczny wjazd oraz wyjazd samochodem.

Protokół odbierania nieruchomości – dlaczego jest ważny?

Wiedząc, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, znacznie łatwiej będzie nam ustrzec się niedopatrzeń i zaniedbań, które mogą ujawnić się w trakcie użytkowania lokalu. Po zakończeniu procedury strony spisują protokół stanowiący dowód na to, w jakim stanie technicznym została przekazana nieruchomość. W przypadku zgłoszenia nieprawidłowości deweloper ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi, w której może zgodzić się z roszczeniami lub odmówić ich uznania, podając przyczyny swojej decyzji. W przypadku uznania wad, wykonawca ma 30 dni na ich usunięcie, robiąc to na własny koszt.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj