Poradnik

Porady dla każdego

Zakup nowego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Zakup nowego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Zakup nowego mieszkania to dla wielu osób najpoważniejsza inwestycja w życiu. Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości warto poświecić trochę czasu i wykazać się odrobiną dociekliwości, tak aby nasza decyzja była w pełni przemyślana i przede wszystkim satysfakcjonująca. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie.

Lokalizacja i otoczenie mojego nowego mieszkania

Obok ceny jest to jeden z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę. Wybór odpowiedniej lokalizacji ma znaczący wpływ na późniejszy komfort codziennego życia. Warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w najbliższym otoczeniu naszego przyszłego, wymarzonego mieszkania. Sprawdźmy dostępność komunikacji miejskiej, odległość od najbliższego przystanku, a także ilość połączeń tramwajowych i autobusowych, na których nam najbardziej zależy. Istotna jest również infrastruktura drogowa, przepustowość najbliższych ulic oraz możliwość sprawnego wyjazdu z osiedla. Elementy te znacząco wpływają na to, jak dużo czasu zajmie nam dojazd do pracy, na uczelnię czy dotarcie do najbliższych sklepów. Jeśli nie lubicie poświęcać zbyt dużo czasu na dojazdy, warto wybrać lokalizację, w pobliżu której znajdują się miejsca, na których nam najbardziej zależy np.: szkoła, uczelnia, przedszkole, centra handlowe, punkty usługowe itp. Pamiętajmy też, że wybór lokalizacji nowego mieszkania, zapewniający sprawną komunikację, może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Mieszkanie w pobliżu bardzo ruchliwej ulicy lub linii tramwajowej zapewne będzie się wiązać z nadmiernym hałasem.

Nowe mieszkanie to nie tylko ściany, w których będziemy przebywać, to również jego najbliższe otoczenie. Sprawdźmy czy w pobliżu zlokalizowane są miejsca, które zapewnią nam przestrzeń do relaksu i wypoczynku w czasie wolnym tj. park, plac zabaw, ścieżki rowerowe. Warto również poświęcić odrobinę czasu na sprawdzenie czy w najbliższej przyszłości, w okolicach naszego nowego miejsca zamieszkania, są planowane inwestycje, które mogą nam uprzykrzyć życie. Zgodnie z ustawą deweloperską, firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego, w którym znajdują się szczegółowe informacje o planowanych w najbliższym otoczeniu inwestycjach. Osoby bardziej dociekliwe mogą sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wiarygodny deweloper

Jeżeli po wielu dniach, a może i miesiącach poszukiwań nowego mieszkania zdecydujesz się już na to konkretne, przyjrzyj się deweloperowi, od którego zamierzasz je nabyć. Od dłuższego już czasu ustawa deweloperska i rachunki powiernicze pomagają nam uniknąć niepotrzebnych nerwów i utraty pieniędzy. Obecnie większość inwestycji objęta jest, wspomnianym już, rachunkiem powierniczym, na który kupujący wpłaca pieniądze. Do dewelopera trafiają one dopiero w miarę postępu prac. Dzięki temu, wpłacone środki są zabezpieczone przez bank udzielający kredytu. Pomimo takiego zabezpieczenia warto jednak sprawdzić jak długo deweloper funkcjonuje na rynku, a także ile projektów mieszkaniowych zrealizował do tej pory. Jeżeli masz taką możliwość, sprawdź również opinie na temat firmy deweloperskiej. Zawsze możesz obejrzeć dotychczasowe inwestycje przez niego zrealizowane, tak aby na własne oczy przekonać się jak został wykonany budynek mieszkalny i jak prezentuje się po kilku latach użytkowania.

Standard wykończenia

Gdy przedmiotem dyskusji jest standard wykończenia należy liczyć się z tym, że osoby i podmioty zajmujące się sprzedażą nieruchomości, mogą posługiwać się różnymi terminami. Standard wykończenia nowego mieszkania zazwyczaj jest określany jako stan deweloperski, choć i to określenie nie jest precyzyjne. Nie ma żadnych norm, na podstawie których możliwe byłoby ustalenie, czym charakteryzuje się taki stan, i czym różni się od innych standardów wykończenia. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia, jesteśmy jednak w stanie podać pewne wyznaczniki stanu deweloperskiego. Mieszkanie w stanie deweloperskim najczęściej posiada już otynkowane ściany, a także posadzki w postaci wylewek ceramicznych, co stanowi znakomity podkład pod podłogi. W stanie deweloperskim możemy też liczyć na parapety, drzwi wewnętrzne i drzwi wejściowe do mieszkania, a także na rozprowadzoną instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Deweloper zwykle dba także o instalację centralnego ogrzewania razem z grzejnikami, a także o instalację niskoprądową i gazową, o ile w mieszkaniu w ogóle wykorzystywany jest gaz. Przed zakupem mieszkania dobrze jest się upewnić, czy na tym etapie można wprowadzać zmiany. Firma odpowiedzialna za przygotowanie nieruchomości zazwyczaj korzysta z ustandaryzowanych rozwiązań i o ile problemem nie będzie choćby zamiana drzwi, na takie które nam się bardziej podobają, o tyle poważniejsze zmiany mogą być już na etapie stanu deweloperskiego niemożliwe. Wszystkie wątpliwości w tym zakresie dobrze wyjaśnić przed podpisaniem umowy.

Nieco mniej popularne, ale możliwe do spotkania są też „mieszkania pod klucz”. W praktyce oznacza to, że możemy wprowadzić się do lokalu, w którym pomalowano już ściany, położono podłogi, a nawet zainstalowano dodatkowe elementy wyposażenia. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku stanu deweloperskiego, również i tu nie ma żadnych wymogów prawnych, jakie muszą spełniać takie mieszkania. Zawsze warto więc się upewnić, czy określenie „pod klucz” jest rozumiane przez nas tak samo, jak przez dewelopera.

Wielkość mieszkania

Przy zakupie nowego mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze obecne potrzeby mieszkaniowe, ale również uwzględnić plany na przyszłość, choćby takie jak powiększenie rodziny. W ofercie deweloperów znajdziecie duże mieszkania powyżej 80 m2, których cena za m2 jest znacznie niższa niż np. kawalerki. Rozsądnym wyborem wydaje się być mieszkanie, które w razie potrzeby, w łatwy sposób będziemy w stanie przearanżować lub ewentualnie zmienić funkcję danego pomieszczenia na inne. Najbardziej popularnym wyborem są obecnie mieszkania 2, a nawet 3 pokojowe osadzone na stosunkowo niewielkim metrażu (50-60m2), które w łatwy sposób możemy dostosować do własnych potrzeb. Jeżeli zdecydujemy się właśnie na takie mieszkanie zwróćmy szczególną uwagę na rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń. Sprawdźmy czy w pokojach są ściany wolne od drzwi i okien, na których będziemy wstanie ustawić meble. Gabaryty mieszkania to nie tylko jego metraż, ale również wysokość samych pomieszczeń. Pamiętajcie, że wysokość mieszkania wpływa na postrzeganie jego przestrzenności. Poza wielkością samego mieszkania dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość oraz dostępność dodatkowych pomieszczeń takich jak wózkownia, piwnica lub komórka lokatorska. W tym przypadku cena za m2 takiego pomieszczenia jest mniejsza niż samego mieszkania ale jago zakup zdecydowanie podniesie komfort życia. Nie zapomnijmy też o sprawdzeniu dostępności miejsc postojowych zarówno w garażu jak i na terenie inwestycji. Zakup miejsca parkingowego oszczędzi nam sporo czasu i nerwów związanych z poszukiwaniem miejsca do zaparkowania.

Usytuowanie mieszkania w budynku

Usytuowanie mieszkania względem stron świata to istotny czynnik mający wpływ na odpowiednie nasłonecznienie oraz ilość światła dziennego, które będzie obecne w naszym lokum. A to z całą pewnością bezpośrednio wpłynie, nie tylko na nasz komfort i dobre samopoczucie, ale również na wysokość rachunków, które będziemy płacić za ogrzewanie oraz oświetlenie. Oczywiście najlepszym wyborem byłoby mieszkanie z ekspozycją okien na wszystkie strony świata, lecz nie zawsze mamy możliwość takiego wyboru. Dlatego warto z góry określić co jest dla nas najważniejsze.

Usytuowanie mieszkania względem stron świata nie jest jedynym aspektem, któremu należy poświęcić uwagę. Równie ważne jest to, na której kondygnacji znajduje się interesujący nas lokal. Szczególnie duże kontrowersje wzbudzają mieszkania umieszczone na parterze. Panuje bowiem przekonanie, że to właśnie one są okradane w pierwszej kolejności. Mieszkanie na parterze wcale nie musi być uciążliwe, chcąc jednak poprawić jego komfort dobrze jest zaopatrzyć się w solidne zewnętrzne żaluzje przeciwwłamaniowe. Także mieszkania na ostatnim piętrze mają swoich przeciwników. Okazuje się, że właśnie one są najczęściej narażone na zalanie, zwłaszcza jeśli występują nieprawidłowości związane z ułożeniem dachu. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że ogrzanie takich mieszkań jest trudniejsze niż tych w innych częściach bloku.

 

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj