Aktualności

27.07.2018

Jak kupić mieszkanie inwestycyjne krok po kroku?

Wedle ogólnie dostępnych danych, aż pięćdziesiąt procent Polaków, którzy zdecydowali się zainwestować swoje oszczędności w latach 2015-2017, uznało, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania inwestycyjnego.

Czy to się opłaca?

Wybór mieszkania inwestycyjnego wydaję się najatrakcyjniejszą formą inwestycji z kilku powodów. Przede wszystkim inwestujący liczy na zwrot z najmu, długofalowe zyski z lokalu, a także wiąże z zakupem plany na przyszłość. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie na starość czy przekazanie mieszkania w przyszłości dorosłym dzieciom lub wnukom. Inwestycje tego typu są tym bardziej atrakcyjne, im bardziej rosną ceny mieszkań, a jednocześnie stawki najmu. Wedle wyliczeń developerów rentowność najmu w Polsce wynosi obecnie 5,28 proc, zaś w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach może sięgnąć 6, a nawet więcej procent. Zanim jednak dokonamy podobnej inwestycji, musimy wiedzieć, że choć jest to dość pewna forma oszczędzania i pomnażania pieniędzy, to zwraca się bardzo długo. Szacunkowo miesięczny czynsz, to około 0,5% początkowej wartości nieruchomości. Teoretycznie więc mieszkanie kupione pod wynajem zwróci się po 16-17 latach. Jednak w trakcie użytkowania mieszkania, będziemy zmuszeni do wykonywania koniecznych remontów, a także ponoszenia opłat za ubezpieczenie. W praktyce czas zwrotu może się wydłużyć nawet do dwudziestu lat.

Pierwsze kroki w inwestycji

Planując zakup mieszkania pod inwestycje powinniśmy przede wszystkim określić grupę docelową, do której kierować będziemy informacje z propozycją wynajęcia mieszkania. Najpopularniejszą grupą są oczywiście studenci. To wdzięczny target o ile oczywiście mieszkamy w mieście, które może pochwalić się ośrodkiem uniwersyteckim. Innym targetem mogą być imigranci, zwłaszcza z Ukrainy lub Indii. Mniej popularne grupy docelowe to rodziny z dziećmi, turyści i pracownicy stali. Każda z tych grupa ma swoje wymagania co do lokalu, który wynajmują. Studenci poszukują głównie mieszkań z oddzielnymi pokojami. Interesuje ich szybki dojazd na uczelnie i większe mieszkania powyżej dwóch pokoi. Rzadko bowiem wynajmują mieszkanie samodzielnie. Podobne wymagania mają imigranci, tu jednak kluczowym argumentem jest cena wynajmu. Rzadko przebywają w ciągu dnia w wynajętych mieszkaniach, więc sama infrastruktura ich nie interesuje.

Określając grupę docelową możemy określić lokalizacje, w której nabędziemy mieszkanie. Wystrzegajmy się jednak mieszkań, które położone są na terenach zalewowych, znajdują się w miejscu, które jest fatalnie skomunikowane z resztą miasta, a także w tak zwanych kiepskich dzielnicach, które pełne są mieszkań socjalnych. Nie warto też inwestować środków finansowych w stare, zwłaszcza zabytkowe budynki. Bezpośrednio przed zakupem powinniśmy też zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzeni.

Kwestie prawne i finansowe

Wystrzegać się powinniśmy tych nieruchomości, które obarczone są jakimś problemem prawnym. Tego typu niespodzianki występują zazwyczaj przy kupowaniu mieszkań na rynku wtórnym. Dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto dokładnie u notariusza sprawdzić całą historię mieszkania i upewnić się, że w żaden sposób nie jest ono obciążone nie naszymi długami. Powinniśmy także dokładnie zanalizować inwestycje pod kątem finansowym. Wyliczyć przychody, jakie możemy mieć z wynajmu tego mieszkania i dokładnie oszacować koniecznie koszty, które będziemy zmuszeni ponieść. Nie żałujmy pieniędzy na specjalistów. Tylko ekipa remontowa, odpowiednio wyceni nam wartość remontu, a kiedy będziemy ją wliczyć w nasz kalkulator przychodów i kosztów, to koniecznie weźmy pod uwagę, tą bardziej pesymistyczną wersję. Sam zakup powinien się odbywać wyłącznie u notariusza. Ten sprawdzi wszystkie dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji i upewni się, że transakcja jest przeprowadzona zgodnie z prawem. Już po zakupie zainteresuj się ofertą agentów ubezpieczeniowych. Mieszkanie musi być ubezpieczone, a jeśli decydujesz się na wynajem studentom oraz pracownikom sezonowym, to powinieneś ubezpieczyć je w jak najszerszym zakresie. Oczywiście koszt ubezpieczenia musi być wliczony w koszty związane z wynajęciem mieszkania.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj