Poradnik

Porady dla każdego

Mieszkanie na wynajem i lokal inwestycyjny – czy inwestować w nieruchomości?

Mieszkanie na wynajem i lokal inwestycyjny – czy inwestować w nieruchomości?

Czy inwestować w mieszkanie na wynajem? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Wynajem mieszkania to możliwość zapewnienia sobie trwałego i stabilnego dochodu. Poza mieszkaniami na wynajem istnieje jeszcze opcja wynajmu tzw.: lokali inwestycyjnych (nazywanych także apartamentami inwestycyjnymi), ale o nich nieco dalej.

Jak wygląda rynek i z czym przyjdzie nam się mierzyć

Jak wykazują analizy lokalnych rynków, liczba mieszkań na wynajem wciąż jest nieco za mała w stosunku do istniejących potrzeb. Oczywiście największe zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem występuje w dużych miastach, gdzie nieustannie utrzymuje się przewaga ludności migrującej (zarówno w kontekście tej napływowej, jak i tych wyjeżdżających – głównie do Państw Unii Europejskiej). W takich miastach jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź i innych dużych polskich miastach, potencjał na rynku jest ogromny. To tutaj jest Klient zainteresowany wynajmem oraz duża liczba atrakcyjnych nieruchomości, w które warto zainwestować swoje przysłowiowe trzy grosze.

Jeśli nie mieszkanie na wynajem, to co? Jakiś czas temu pojawiła się, na polskim rynku, nowa opcja – tzw. apartamenty inwestycyjne (zwane także lokalami inwestycyjnymi), czyli lokale o stosunkowo niewielkiej powierzchni od 18 do 25 m2. Takie metraże zazwyczaj dostępne są w bardzo przystępnych cenach oraz, co nie jest bez znaczenia, bardzo często kupujemy lokal już wykończony. Takie rozwiązanie pozwala nam, inwestującym, oszczędzić czas potrzebny na wykończenie apartamentu i właściwie, tuż po nabyciu lokalu, możemy do razu go wynająć. To niezwykła oszczędność czasu, który w przypadku zakupu nieruchomości na wynajem, liczy się tym bardziej, że mówimy o uzyskaniu szybkiego zwrotu z inwestycji.  

Inwestycje pod wynajem zazwyczaj nie różnią się zbytnio od typowych ofert na rynku nieruchomości. Standardy obowiązują każdego. I tak, w ramach lokalu inwestycyjnego możemy nabyć: miejsce postojowe (zazwyczaj w garaży podziemnym) czy komórkę lokatorską (co przy małej powierzchni mieszkalnej może mieć nie lada znaczenie).  

Zazwyczaj taka oferta, skierowana jest do osób, które już od jakiegoś czasu inwestują w nieruchomości na wynajem oraz do młodych ludzi, którzy dopiero co wchodzą w samodzielne życie i poszukują lokum za rozsądną cenę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lokale inwestycyjne są tańsze w utrzymaniu, niż typowe mieszkania na wynajem – rolę odgrywa tutaj wielkość powierzchni.

Bardzo ważne przy rozważaniu zakupu lokalu inwestycyjnego jest wybranie oferty, która maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń. Warto zorientować się czy deweloper współpracuje z doświadczonymi architektami, którzy tak zaprojektują i zaaranżują małą powierzchnię, że każdy m2 będzie wykorzystany w 100%, czyli kładziemy nacisk na funkcjonalność.

Zainwestuj w nieruchomość i zyskaj

Zakup mieszkania czy niewielkich metrażowo lokali, położonych w atrakcyjnej lokalizacji to niezwykle intratna forma inwestycji. Taki rodzaj ulokowania środków finansowych, nie tylko przyniesie wzrost wartości w czasie, bo ceny nieruchomości rosną, a my w każdej chwili możemy nabyty lokal czy mieszkanie sprzedać, ale także pozwala generować stały przychód z tytułu wynajmu. W przypadku zakupu lokalu inwestycyjnego dochodzi nam do wyboru jeszcze jedna możliwość: odliczenie podatku VAT od ceny wykończonego lokalu (23%) jak i przy zakupie wyposażenia do niego. Operując liczbami - w przypadku zakupu wykończonego lokalu o pow. ok. 18,5 m2 (cena ok 160 000 zł) możemy odzyskać nawet do 38 000 zł.

Jakie ryzyko niesie ze sobą wynajem mieszkań i lokali inwestycyjnych?

Jak każdy rodzaj inwestycji, także i wynajmowanie nieruchomości niesie ze sobą pewne ryzyko. Pojawia się kwestia doboru lokatorów. Możemy trafić na takich, którzy zniszczą, dopiero co odnowiony, czy oddany do użytku lokal, tym samy narażając nas na dodatkowe koszty. Dlatego zawczasu powinniśmy przygotować odpowiednio skonstruowane umowy najmu (najlepiej przy pomocy radcy prawnego). Umowa powinna być tak zbudowana aby chroniła nas przed tego typu sytuacjami. Kolejną rzeczą, z którą możemy się spotkać będąc wynajmującym, jest problem z egzekucją należności z tytułu najmu czy w skrajnych przypadkach, odmowa opuszczenia mieszkania przez lokatora, nawet pomimo wypowiedzenia mu umowy najmu. W takich sytuacjach nie obędziemy się bez pomocy policji czy prawników. Wszelkie działania, na własną rękę, mogłyby tylko przysporzyć nam niepotrzebnych, dodatkowych problemów.

To inwestować czy nie?

Inwestować. Dlaczego? Bo inwestycja w nieruchomość to wciąż jedna z najbezpieczniejszych form ulokowania naszego kapitału. Wynajem z kolei to, z pewnością bardzo stabilna forma zapewnienia sobie stałego przypływu gotówki.

label

Firma Bryksy została wyróżniona Specjalną Nagrodą Złotego Sokoła 2022. Nagrodę Złotego Sokoła otrzymujemy nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz więcej
Nagroda Specjalna Złotego Sokoła 2022
ukryj